SUMMER FINALS: The A Grade winners Riverbend at the Gayndah Touch summer season grand final. Picture: Sam Turner.
SUMMER FINALS: The A Grade winners Riverbend at the Gayndah Touch summer season grand final. Picture: Sam Turner.

GALLERY: Summer touch finals sizzle under lights

THE summer season for Gayndah touch came to a scorching conclusion, with several teams coming out victorious.

Held at the Peter Dunn Sportfields on December 6, six teams battled it out for supremacy in their divisions.

The Heat took on the River Rats in the C Grade final, in a battle of determination and fitness.

Dayne Dakin Mi Mi led the River Rats to victory with three touch downs, with the final score being 7-6.

Daniel Bradford, Nick Ostwald, Kaiden Ratcliff, and Lachlan Polzin all did their part, scoring one touch down each.

The Heat’s effort just wasn’t enough, even with Judy Skilton scoring a hat-trick, and Kurt Young, Aaron Sanderson, and Sarah Webster pitching in with one touch down.

The B grade final saw the Tradies and Ladies go toe to toe with Stop N Go, resulting in another nail biting final game.

Stop N Go came out victorious 8-7 touchdowns, with Karl Elsebach scoring a double hat-trick, Jeff Roth scoring three touchdowns, and Claire Thompson scoring one.

The Tradies and Ladies countered the best they could due to Kaleb Shepherd’s effort of scoring five touch downs, partnered with David Shepherd and Grayden Smith scoring one each.

The final match of the night saw A Grade powerhouses Pistol Knight compete against Riverbend for touch footy glory.

Riverbend’s relentless attack overpowered Pistol Knight, defeating them 10-5.

Brent Chambers and Callum Evans led the way, scoring three touch downs each, partnered with Will Roth, Courtney Bryant, Olivia Evans and Ben Rackermann scoring one touch down each.

It was a valiant effort by Pistol Knight, seeing Mitch Ballin score two touch downs, and Amy Thompson, Matt Roth, and Lincoln Driver scoring touch downs each.

Following the finals, awards were given out for the summer season presentations, wrapping up a successful season.

AWARDS

Players’ Player:

Pistol Knight: Lacey Johnson

River Rats: Emily George

Oakie Dokies: Wade Jensen

Stop N Go: Jack Formica

Riverbend: Tristen Bayntun

Tradies and Ladies: Scott Griffith

Interceptors: Abbey Wilkinson

Stealers: Brad Schiffke

Elemonators: Tracey Baker

Most Touchdowns:

21 Touchdowns girls: Chelsea Lana

47 Touchdowns boys: Matt Schiffke

Best and Fairest:

Boys: Matt Schiffke and Jack Huth

Girls: Lacey Johnson and Sophie Zipf

Players of the Final:

C Grade: Dayne Daken Mi Mi

B Grade: Jeff Roth

A Grade: Brent Chambers


Financial empowerment for regional women

Financial empowerment for regional women

Women in regional areas are now being given the opportunity to improve their...

Finals fever for Mundubbera cricket

premium_icon Finals fever for Mundubbera cricket

It was all happening at Martin Love Oval in Mundubbera for the senior cricket...

Racing award winner a red hot favourite

premium_icon Racing award winner a red hot favourite

‘I go to all the race meetings, I go well dressed … and all the old sheilas give me...