World champion axeman Danny Staib putting in the hard yards.
World champion axeman Danny Staib putting in the hard yards. Felicity Ripper

Small numbers, big names

WITH Gayndah Show's woodchop landing on the same day as the Toowoomba Royal Show, entrant numbers were axed but the event went ahead with some tough competition.

And the grandstand was full in a show of support for the woodchoppers who turned out.

Brodie Dingle is a third generation woodchopping champion with 22 years of experience under his belt.

"My father did it, my father's father did it, and now my brother and I follow in their footsteps,” Dingle said.

A total of seven contestants competed in Saturday's woodchopping event and Dingle took out first place in four of the six divisions.

"The sport can be really physically demanding at times but the social aspect far outweighs that,” he said.

"And we get opportunities to travel a lot.”

Throughout the year Dingle and his brother Stuart compete in different woodchopping circuits across Queensland.

"We'll do the Burnett circuit followed by the Capricorn and western circuits and then we'll move towards Brisbane,” he said.

"We used to follow our dad and our grandfather around the circuit growing up so we naturally progressed into competing.”

Gayndah Woodchopping Steward Peter Whitehouse was pleased the event attracted such strong competition.

"I thought we'd be lucky just to get a few competitors but we ended up with some really good choppers here which was great,” he said.

"Brodie has a lot of experience and Danny Staib is an ex world champion woodchopper.”

Staib has held multiple world champion woodchopping titles.

Whitehouse said, alongside Stuart, Dingle and Staib are some of the best woodchoppers in the country.

"Brodie is as good as anyone around, he's a top A-grade cutter.”

Sizing up the competition before the 300mm underhand.
Sizing up the competition before the 300mm underhand. Felicity Ripper

RESULTS

250mm Standing Handicap

First Place- Michael Dingle

Second Place- Brodie Dingle

Third Place- Tony Hoffman

300mm Underhand handicap

First Place- Brodie Dingle

Second Place- Stuart Dingle

Third Place- Tony Hoffman

300mm Standing handicap

First Place- Brodie Dingle

Second Place- Michael Dingle

Third Place- Peter Whitehouse

275mm Underhand handicap

First Place Brodie Dingle

Second Place- Danny Staib

Third Place- Peter Whitehouse

300mm A Division Underhand Championship

First Place Brody Dingle

Second Place- Danny Staib

Third Place- Peter Whitehouse

275mm Division Underhand Championship

First Place Michael Dingle

Second Place- Arthur Dingle

Third Place- Tony Hoffman


Cricketers hit a six for school

Cricketers hit a six for school

Ball Tampers dig deep in schoolyard hit out.

Rich racing history continues at Eidsvold

Rich racing history continues at Eidsvold

Younger generations continue tradition established by ancestors.

Thorny problem of the Biggenden Rose

Thorny problem of the Biggenden Rose

Town sculptures topic of conversation at forum

Local Partners